Po co zakładasz full face’a i gogle ? Idę na rower…

cze 24, 2021 przez

Po co zakładasz full face’a i gogle ? Idę na rower…

Rower to coś więcej niż dwa koła, rama i kierownica

W XXI wieku, czyli ponad dwa, od chwili powstania pierwszego roweru, napędzane siłą mięśni jednoślady bardzo się zmieniły, podobnie jak funkcje, które dzisiaj pełnią. O ile rower nadal może i często jest relatywnie tanim środkiem sprawnego przemieszczania się po zatłoczonych aglomeracjach, o tyle dla wielu osób stał się życiową pasją i przepustką do uprawiania nowych fascynujących dyscyplin szeroko pojętego kolarstwa. To w rowerze jest piękne, to od Ciebie zależy jaki wybierzesz i do czego będziesz go używać. To, co cieszy, to fakt, że rowerów jest coraz więcej, również jeżeli spojrzymy na ich różnorodność na rynku. Mamy dziś możliwość wyboru jednośladu z bardzo sprecyzowanym przeznaczeniem, jak i rowerów bardzo uniwersalnych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wraz z rozwojem rowerowej branży, zauważyć też można ewolucję wszelkich akcesoriów zarówno do naszego pojazdu, jak i dla nas samych. Dzisiaj obcisłe rowerowe stroje z żelowymi wkładkami w kroczu, rękawiczki, okulary i kaski są widokiem codziennym, nawet u cyklistów jeżdżących rekreacyjnie po ścieżkach rowerowych na crossówkach. To nikogo nie dziwi, chociaż jeszcze 15, 20 lat temu potrafiło szokować.

Rowery do zadań specjalnych

Już w latach 90. ubiegłego stulecia w Polsce można było zauważyć prawdziwy boom na rowery MTB, za których ojca uważa się Gary’ego Fishera. On pierwszy poczuł zew natury i postawił sobie za cel zmodyfikować dostępne wówczas rowery (lata 70.) tak, aby można było zjeżdżać na nich ze stromych wzniesień, żeby poczuć adrenalinę i dreszczyk emocji. Jego wizja zdecydowanie stała się prekursorem takich dyscyplin jak, chociażby downhill, czy freeride.
Dyscypliny te odróżniają się od wyścigów, czy maratonów tym, że zdecydowanie nie interesują nas tutaj długie podjazdy z odpowiednią kadencją i rozkładanie sił na długich dystansach. Tutaj korzystamy z największej siły na naszej planecie, czyli grawitacji do rozwijania jak największych prędkości w karkołomnym terenie oraz pokonywania dropów, czy klifów. Jak się nietrudno domyślić, taka jazda jest również obarczona większym ryzykiem odniesienia obrażeń. Jednak również nad tym pracuje się od lat, aby wyposażyć entuzjastów ekstremalnych odmian kolarstwa w jak najlepsze zabezpieczenia. Absolutną podstawę garderoby takiego rowerzysty stanowi pełny kask rowerowy, zwany full face oraz rowerowe gogle. Bardzo dynamiczna jazda w dół zbocza wąską ścieżką pomiędzy drzewami, gdzie podłoże stanowią kamienie, korzenie bardzo często urozmaicone różnego rodzaju uskokami lub hopami. Tutaj margines błędu znacznie się kurczy, a upadek może z dużym prawdopodobieństwem zakończyć się lądowaniem na drzewie albo głazie. W takich okolicznościach zwykły orzech i okulary nie wystarczą. Kaski full face oraz gogle rowerowe to obowiązkowe wyposażenie, które nie tylko może uratować nam życie, ale daje też większe poczucie bezpieczeństwa, co pozwala na coraz szybsze i pewniejsze pokonywanie coraz trudniejszych tras. To z kolei sprawia, że poza samym bezpieczeństwem wpływają również na rozwój wspomnianych dyscyplin.

Co znaczy pełna ochrona głowy ?

Kask rowerowy pełny zapewnia nam kompleksową ochronę głowy z każdej strony, chroni nam szczękę, policzki i potylicę. Jest niezastąpiony w przypadku jazdy w opisywanym przed momentem terenie i warunkach. Jednak nie mniej kluczową rolę odgrywają gogle rowerowe. Wykonywane one są dziś z bardzo elastycznego tworzywa, dzięki czemu również stanowią integralną ochronę twarzy. Stosowane w nich “szkła” wykonywane są tak naprawdę najczęściej z poliwęglanu lub innych odpornych i giętkich materiałów. Posiadają filtry UV oraz polaryzację, eliminującą wszystkie odbicia i refleksy, które oślepiając rowerzystę, mogą również przyczynić się do niebezpiecznego upadku.

Rowerem naprzeciw przygodzie. Podsumowanie

Niezależnie od tego do czego wykorzystujesz swój rower, z pewnością jazda na nim daje Ci wiele radości i przyjemności. Jeżeli jednak czujesz niedosyt i chciałbyś spróbować swoich sił w bardziej wymagającym terenie, nic nie stoi na przeszkodzie. Rower MTB o odpowiednim skoku zawieszenia, full face i gogle, do tego wygodne buty i rękawiczki, jeżeli chcesz poczuć się pewniej, można dorzucić ochraniacze i jesteś gotów ruszyć w najtrudniejszy teren na spotkanie z przygodą. I pamiętaj, że: “Jeżeli chcesz coś zrobić, zawsze znajdziesz sposób, jeżeli nie, zawsze znajdziesz wymówkę…”

Podobne

Tagi