Jak wybrać uchwyty i gałki meblowe tak, aby pasowały do stylu pomieszczenia?

mar 18, 2020 przez

Jak wybrać uchwyty i gałki meblowe tak, aby pasowały do stylu pomieszczenia?

Urządzając wnętrze w określonym stylu dbamy o każdy detal – od wyposażenia po dekoracje i oświetlenie. Co jednak, gdy chcemy zmienić wystrój, niekoniecznie wymieniając meble? Czasem wystarczy kilka prostych trików, które nam na to pozwolą – jednym z nich jest wymiana uchwytów i gałek meblowych. Jak dopasować je do nowego stylu?

Swoboda stylu boho

Nieformalny charakter stylu boho, który łączy w sobie hipisowską swobodę i design lat 60. cieszy się niesłabnąca popularnością. W tak zaaranżowanej przestrzeni odnajdzie się zarówno klasyczna etażerka, jak i ogromny fotel z aksamitnym obiciem. Jeśli chcemy dopasować kredens, szafę lub komodę, zadbajmy o odrobinę kontrolowanego chaosu. Powierzchnię mebla możemy poddać zabiegowi celowego postarzenia lub pomalować na pastelowy, kontrastujący z otoczeniem kolor. Dotychczasowy uchwyt z tworzywa sztucznego lub drewna z powodzeniem zastąpi bogato zdobiona gałka ceramiczna.

Praktyczny minimalizm

Jeśli zależy nam na uzyskaniu prostego, ale funkcjonalnego stylu mebla, postarajmy się nadać mu nieco formalnego charakteru. Jeśli to możliwe, usuńmy z jego powierzchni fantazyjne taśmy i okucia. W sytuacji, gdy mebel pokrywa warstwa starej farby, pozbądźmy się jej za pomocą papieru ściernego lub preparatów zmiękczających powłoki. W kwestii barw, dobrym pomysłem będzie postawić na odcienie bieli, beżu, szarości lub czerni. Ciekawym uzupełnieniem będą uchwyty z jasnego drewna lub te wykonane z tworzyw sztucznych.

Industrializm nadal trendy

Surowy styl we wnętrzach cieszy się niesłabnąca popularnością. Metalowe akcenty dobrze odnajdą się nie tylko w loftowej przestrzeni, ale także w klasycznym salonie lub kuchni. Chcąc dopasować meble do tego wystroju, możemy zdecydować się na metalowe, żeliwne lub miedziane akcesoria. Jeśli drzwiczki naszej szafy zdobiła do tej pory fantazyjnie wykończona gałka ceramiczna, być może lepszym wyborem będzie szeroki metalowy uchwyt. Podkreślającymi industrialny charakter mebla produktami mogą być również solidne okucia, metalowe szyldy lub ćwieki.

 

Podobne

Tagi