Wakacje na krecie czyli z wizyta u greckiego króla Minosa

mar 8, 2021 przez

Wakacje na krecie czyli z wizyta u greckiego króla Minosa

Kreta to największa grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Ma powierzchnię ponad 8300 kilometrów, jednak są to dość górzyste tereny. Znajdują się tu 3 pasma górskie : Góry Białe, Idajskie i Thriptis. Z tego powodu to nie plaże stanowią główny ośrodek turystyczny.
Największymi atrakcjami Krety są pałace, w tym pałac mitycznego króla Minosa.

Kreta w mitach

W mitach greckich Kreta pojawia się dość często. Według wierzeń Starożytnych Greków to na tej wyspie Zeus i Europa spłodzili trzech synów w tym słynnego Minosa.
Minos zasłynął jako król Krety, który kazał Dedalowi i jego synowi Ikarowi wybudować labirynt dla Minotaura. Bestii, którą później pokonał Tezeusz.
Był jednak sprawiedliwym królem dla wyspy, która za jego rządów weszła w złoty wiek.
Z tego względu po śmierci został sędzią w Hadesie, razem ze swoim bratem Radamantysem.

Pałac Minosa w Knossos

Knossos położone jest 6 km na południowy wschód od Heraklionu, jednego z największych miast wyspy.
W 1878 roku archeolodzy odkopali fragmenty ruin pałacu, znanych dzisiaj jako wschodnie wejście. W następnych latach odnaleziono wąskie korytarze i większą powierzchnię pałacu, który nie posiadał fortyfikacji. Utożsamiano budowlę z miejscem, w którym mityczny Minos mieszkał i gdzie kazał wybudować labirynt.

Pałac w Fajstos

Kolejną ciekawą budowlą, z okresu starożytnej Krety jest Fajstos. Kiedyś był to ośrodek handlowy i rzemieślniczy. Wytapiano tu miedź, handlowano i tworzono ceramikę.
Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Fragmenty pałacowe pochodzą z dwóch okresów : z 2000 a 1900 p.n.e i z 1450 p.n.e..

Malia

Jeśli jednak mało interesują cię zabytki idealnym miejscem wypoczynkowym dla ciebie będzie Malia. Jest to miasteczko na północnym wybrzeżu Krety. Charakteryzuje się piaszczystymi plażami pokrytymi wydmami. Jest to jedno z niewielu miejsc, w którym możemy plażować na Krecie.
W dodatku 3 kilometry od niego znajdują się ruiny pałacu. Według tradycji jest to pałac trzeciego brata Minosa, Sarpedona.

Podsumowanie

Kreta to świetne miejsce dla wszystkich fanów historii starożytnej. Wielość pałaców i mitologia ukryta za nimi stanowią niezwykłą przygodę.

 

Więcej na Wakacje na Krecie czyli z wizytą i greckiego króla Minosa

 

Podobne

Tagi