Jaki rodzaj roweru wybrać?

mar 25, 2020 przez

Jaki rodzaj roweru wybrać?

Sezon wiosenny to czas kiedy wiele osób decyduje się na zakup nowego roweru. Czym się kierować wybierając nowy rower? Warto zadać sobie kilka pytań: z kim jeżdżę rowerem? po jakim terenie najczęściej jeżdżę? Czy rower, którym jeździłem do tej pory, odpowiadał mi, czy wolę coś innego?

 

Jeśli jeździsz na rowerze w większej grupie, rozsądne będzie wybranie takiego rodzaju roweru, jakim jeżdżą pozostali. Jeśli będziesz jechał na rowerze górskim, nie nadążysz za rowerami szosowymi. Z kolei jeśli masz rower szosowy, trudno ci będzie jechać po ziemi lub piasku.
Rowery szosowe są przystosowane do szybkiej jazdy po asfalcie. Mają wąskie i gładkie opony, często są lżejsze niż rowery innych rodzajów. Nadają się do wyścigów, ale przez wiele osób postrzegane są jako niewygodne i trudno ci będzie wykorzystać je do pracy lub przewiezienia rzeczy.

Rowery crossowe to rodzaj rowerów szosowych, które przeznaczone są do ścigania się na nierównych nawierzchniach. Mają szerokie opony, dzięki którym łatwiej jest zachować równowagę w nieutwardzonym terenie.
Najbardziej uniwersalne rowery to rowery turystyczne. Mają one inny układ ramy, co sprawia, że kierowca jest w pozycji bardziej wyprostowanej, a co za tym idzie, komfort jazdy jest większy. Z łatwością przymocujesz do nich bagażnik i koszyk, dzięki czemu rower jest funkcjonalny w codziennym użytkowaniu.
Rowery górskie przeznaczone są dla amatorów wycieczek po stromych i nierównych terenach. Wyposażone są w amortyzatory, które ułatwiają jazdę, mają szerokie opony. Często wykorzystywane są jako rowery turystyczne, ale są od nich cięższe i mniej wydajne.

Przed wyborem roweru warto przeanalizować swoje możliwości finansowe i oczekiwania. Oczywiście zakup przez internet jest tańszy niż w sklepie stacjonarnym, jednak w sklepie z rowerami pracownik może doradzić, jaki rower jest odpowiedni dla Ciebie. W wielu sklepach możesz negocjować ceny.

Podobne

Tagi