Napęd w jachtach. Silniki stacjonarne czy zaburtowe? Czym się różnią i który wybrać?

sie 4, 2020 przez

Napęd w jachtach. Silniki stacjonarne czy zaburtowe? Czym się różnią i który wybrać?

O tym, jak wiele radości dostarcza jacht, z pewnością przekonała się większość ludzi, która choć raz, zdecydowała się wypocząć nad jeziorem. Sterowanie jachtem, wymaga ogromnej wiedzy oraz doświadczenia, bez którego samo wprowadzenie go w ruch, nie byłoby możliwe.
Główną siła napędową jachtów, są żagle, które popychane przez wiatr, wprowadzają jacht w ruch. Jest to fantastyczne rozwiązanie w wietrzne dni, kiedy to możemy wypoczywać na tle natury, sterując jachtem za pomocą specjalnych lin żeglarskich. Co jednak zrobić w przypadku bezwietrznej pogody? Jak dotrzeć do celu, gdy jacht z powodu warunków atmosferycznych stanął i nie zapowiada się na szybką zmianę aury? W takich sytuacjach rozwiązaniem jest silnik.

Silniki w jachtach. Jak działają gdzie się znajdują?

Silniki, które mają wprowadzić jacht w ruch, dzielą się na te stacjonarne i zaburtowe. Stacjonarne, spotkać można zazwyczaj w dużych jachtach, które wymagają duże napędu by mogły płynąć. W przypadku mniejszych jachtów, najczęściej spotkać można silnik zaburtowy.
Silnik zaburtowy to niewielkie, stosunkowo lekkie, łatwe w montażu oraz obsłudze urządzenie. Uruchamia się je za pomocą specjalnego rozrusznika, tak zwanego szarpaka, który tworzy iskrę do zapłonu silnika dwu lub czterosuwowego.
Silniki te, montuje się najczęściej na pawęży lub w studzience kokpitowej, skąd zdecydowanie łatwiej sterować jachtem. Ze względu na łatą obsługę oraz szybki montaż, silniki zaburtowe używa się również podczas transportu na jacht, gdy konieczne jest dopłynięcie do łodzi pontonem.

Zalety i wady silników zaburtowych.

Do największej zalety silników zaburtowych należy wielkość i waga urządzenia. Umożliwia to szybki i łatwy montaż oraz konserwacje urządzenia. Minusem jest mała moc silnika, która nie byłaby wstanie wprowadzić w ruch większego jachtu.
Jeśli posiadamy mały jacht bez napędu, warto zaopatrzyć się w silniki zaburtowe, które ułatwią poruszanie się w bezwietrzne dni. W ten sposób, unikniemy sytuacji uniemożliwiającej poruszanie się po jeziorze.

Podobne

Tagi